Operator wózka widłowego
Przede wszystkim do najważniejszych czynności operatora wózka widłowego, przed podjęciem sprawy na takim urządzeniu dokonać szeregu czynności, które zapewnią bezpieczną pracę. Operator wózka widłowego powinien sprawdzić czy wszelkie wskazane w książeczce wózka widłowego usterki oraz uszkodzenia zostały naprawione i usunięte, a następnie wizualnie ocenić sprawność pojazdu. Kolejną czynnością jest weryfikacja szczelności układów (pod kątem występowania przecieków na złączach, przewodach etc.), stanu opon, wideł, masztu oraz pozostałego osprzętu. Następną czynnością jest sprawdzenie oraz ewentualne uzupełnienie paliwa w wózku widłowym, a także sprawdzenie poziomu i uzupełnienie płynów eksploatacyjnych, takich jak płyn chłodzący, hamulcowy, olej w silniku, olej chłodzący. Po weryfikacji tych czynności operator sprawdza stan połączeń elektrycznych, układ kierowniczy, skok jałowy sprzęgła, oświetlenie, sygnał dźwiękowy, światło hamowania, a także potwierdzenie poprawności działania układów smarowania i ładowania akumulatora.
Po wykonaniu opisanych wyżej czynności operator dokonuje wpisu w książeczkę wózka widłowego, którym akceptuje sprawność urządzenia oraz tym samym bierze na nie odpowiedzialność. Należy pamiętać, że praca wózkiem może być wykonywana tylko w przypadku urządzenia, które posiada ważna decyzje UDT, która zezwala na jego eksploatację. W czasie obsługi wózka widłowego należy bezwzględnie przestrzegać instrukcji obsługi oraz przepisów bhp. W przypadku stwierdzenia uszkodzenia wózka widłowego, należy go bezwzględnie unieruchomić i przerwać dalszą pracę. W trakcie pracy wózkiem widłowym jego operator powinien monitorować prawidłowe działanie zespołów oraz mechanizmów wózka, takich jak przede wszystkim praca silnika, stopień naładowania akumulatora, prawidłowe działanie układu kierowniczego, hamulcowego oraz hydraulicznego, działanie sprzęgła i skrzyni biegów oraz oświetlenia i lampek sygnalizacyjnych.
W przypadku stwierdzenia jakichkolwiek nieprawidłowości podczas wykonywania codziennego przeglądu należy obowiązkowo wpisać je do książki eksploatacyjnej wózka widłowego oraz powiadomić osobę odpowiedzialną o wystąpieniu wad i usterek. Po zakończeniu pracy wózkiem widłowym operator powinien oczyścić wózek, ustawić go w miejscu postoju lub na stanowisku do ładowania baterii, a także opuszczenie wideł do podłoża i zaciągnięcie hamulca ręcznego, a także zabezpieczenie przed uruchomieniem przez osoby postronne.